fredag 4 juli 2025

The Christmas Castle in Scotland

Izzy, en av dem som var med på matlagningskursen i Irland i förra boken i serien, har ärvt ett helt slott i Skottland. Förvisso ett slott i väldigt stort behov av renovering - men ett slott...! Dessutom med tillhörande steward som heter Duncan och pratar väldigt bred skotska, så vi liksom ska få rätta känslan av wee lass, dinna fash, parritch fur brekfest osv osv. Det förekommer dessutom ett antal kiltar, det äts haggis, det dansas reel, och ja: det strösslas av allt man kan tänkas vilja ha av Skottland. Caplins romaner är rena reseguiderna ibland. Men på ett bra sätt!

Izzy har alltså ärvt ett nedgånget slott, och tänker nu renovera det till ett bed-and-breakfast-hotell. Hon har inte jättemycket pengar, så hon tänker göra det mesta jobbet själv. Eller, ja, med hjälp av sin mamma Xanthe. Fast man kanske hellre skulle säga trots att hon har sin mamma Xanthe boende med sig i det där slottet. För Xanthe (som absolut inte vill bli kallad "mamma" eftersom det gör henne såååå mycket äldre) är en rätt krävande person att leva med. Hon är enormt kreativ och har tusen idéer - men hon har inte riktigt koll på såna där trista saker som pengar, eller verklighet, eller jobbet som krävs för att genomföra alla de där idéerna hon sprudlar av. 

När nu Izzy kommer hem från matlagningskursen och trött efter resan går till köket för att göra sig en kopp te - så står där en vilt främmande man i full färd med att laga kvällsmat. När hon frågar honom vem han är och vad han gör i hennes kök så svarar han att han "bor här", och det har han kommit överens om med landladyn Xanthe. Men åååhh... mamma! tänker Izzy, du kan ju inte ta emot betalande gäster förrän vi är klara med renoveringen. Men när hon försöker få Xanthe att förstå detta så förstår denna inte alls att det är något problem, och meddelar glatt att det förresten blir ännu fler gäster snart eftersom hon bokat in ett helt sällskap över jul, ett sällskap som dessutom kommer betala väldigt bra. Och "du säger ju hela tiden att vi behöver mer pengar" så det borde väl vara en toppengrej? 

Sällskapet som ska komma till jul visar sig ganska snart ha väldigt höga krav på komfort, service och mat och skickar ett otal mail som kräver allt ifrån särskilda sorters tvålar till krav på lakanskvalitet. Och de är tydligt vana vid riktigt bra mat - hur långt kommer Izzys nyförvärvade matlagningskunskaper att räcka för dem? Och hur ska hon hinna renovera allt det som behövs innan de kommer? Det känns nästan omöjligt, men Izzy har precis fått veta exakt hur mycket det kommer kosta att renovera slottets tak (och det är akut - det läcker som ett såll) så pengarna från de krävande julgästerna behövs verkligen.

Så det blir renovering, och inredning, och juldekorationer, och mycket matlagning, och nya vänskaper, och fler och fler som hjälper Izzy i renoveringsjobbet. Och jadå, det blir så klart romantik också - buttre karln i köket visar sig heta Ross och vara rätt trevlig när han sätter den sidan till. Det är mysig läsning.

Titel: The Christmas Castle in Scotland
Serie: Romantic Escapes #9
Författare: Julie Caplin
Utg år: 

onsdag 2 juli 2025

Perfect State

Jag läste ju nyligen mastodontboken Wind and Truth av Brandon Sanderson, och höll knappt på att ta mig igenom den pga lång-lång-lång, med många-många karaktärer och lååånga utvikningar som inte förde handlingen framåt. Och jag kände att jag höll på att tappa tron på min husgud Sanderson, han med de fantastiska idéerna och överraskande twisterna - var höll han hus i detta mastodontbygge till bok? Så jag tog mig raskt an en av hans kortromaner ("novellas") som jag ännu inte läst, men som länge legat i min Kindle och väntat. Perfect State alltså. Hittade jag "min" Sanderson i den?

Ja, minsann. Det gjorde jag. För något sånt här kan bara han komma på, och göra en bra story av på mindre än hundra sidor.

Vi får läsa om God-Emperor Kairominas, Kai. Han är verkligen högst av alla, titeln "god-emperor" är hyfsat imponerande. Han har ett eget slott i sin egna stad, han har makt över hela världen, han har vunnit alla krig och enat alla länder under sitt styre. Han har lyckats så fantastiskt bra att han nu nästan börjar bli lite uttråkad - om man har fått all makt, är både gud och kejsare och vunnit allt? Vad gör man då? Hans projekt nuförtiden är att lära sig behärska sin magi bättre, och har ett lite mer långsiktigt mål att via magi lära sig kontrollera vädret, för det verkar kul att kunna.

Men hur mäktig han än är så finns det de som bestämmer över honom. Han har nu fått meddelande från någon/några/något som kallar sig "the Wode". Dessa the Wode kräver nu att Kai går på date. Att han skaffar barn med en annan som är av samma sort som han själv. Denna date ska genomföras i en annan "state". Och kvinnan han ska träffa är bäst och mäktigast i världen även hon. Fast... i en annan värld. En annan "state". För som vi får förstå redan på de första sidorna (och det slängs ut i en mening utan förberedelse och jag bara "men... vänta lite här nu. Va?"): Kai är bara en av miljoner, eller triljoner, brains in jars.

Ja. Precis så. Matrix - släng dig i väggen.

Titel: Perfect State
Författare: Brandon Sanderson
Utg år: 2015
Förlag: Dragonsteel Entertainments