torsdag 11 september 2025

I cirkelns mitt

Jag är ingen stor deckarläsare, men den här hade letat sig in i min sommarläsningshög eftersom jag hade läst om flera som tycker att Arne Dahl skriver så bra deckare, och jag ville prova.

Och visst - jag gillar en hel del i den här. Det börjar bra och spännande, först med en bilförare, tillika hög och viktig chef i något stort företag. Han är förbannad på allt och alla, särskilt på dem som är i vägen för honom på motorvägen - men någon halv sida senare är hans bil ett brinnande stycke skrot ute på en närliggande åker, och av höge chefen finns bara hans uppsträckta långfinger kvar. Sedan får vi läsa om en annan framgångsrik affärsman som jobbar med reklam som är så viktig att han är på plats vid 6 en söndagsmorgon (tror jag det var). Paketet som han fått levererat till sitt skrivbord exploderar dock, och efter det finns bara reklammannens snordyra-fin-fin-fin-skryt-klocka kvar efter honom. Den ligger ute i parken och tickar oförtrutet på. 

Det visar sig finnas en koppling mellan de här två morden (som de visar sig vara), och det framgår snart av de märkliga hotbrev som kommer till polisen Eva Nyman. Breven antyder dessutom att det kommer att bli fler mord och katastrofer, så nu måste såklart denna terrorist hittas och stoppas. En arbetsgrupp startas, med Eva i ledningen, och gruppen får namnet Novagruppen.

Och det är när Novagruppen startar upp som mitt intresse sakta men säkert dör i takt med att polisarbetet sätter igång och den här deckaren blir det som alla deckare blir för mig: trötta poliser, som bara jobbar med just det här fallet, och som pratar med den personen och sen den personen, och så händer något som avslöjar något och så pratar de med den första personen igen och sen med den andra personen igen och... jag vet att det här ska vara spännande men för mig blir det faktiskt bara rätt så tråkigt att läsa om. Jag vill ha mer människor och mindre utredningsarbete. Här finns några intressanta personer, till exempel Eva Nymans före detta chef Lukas som för ett antal år sedan sade hejdå till civilisationen och flyttade ut i skogen. Men även om jag gillar några av personerna och en del av handlingen räcker det inte för att lyfta boken för mig. Upplösningen känns väldigt konstruerad och långsökt (en hämndaktion som känns som ett stort varför??) och även om boken slutar i en rejäl cliffhanger så blir jag inte sugen att läsa vidare i nästa bok om Novagruppen. 

Titel: I cirkelns mitt
Serie: Novagruppen #1
Författare: Arne Dahl
Utg år: 2023
Förlag: Albert Bonniers förlag

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar